English Česky

Ondřej Zbytek

Ondřej studuje na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL) první ročník programu Elektrotechnika, energetika a management. Ještě, než na vysokou školu nastoupil, sestavil se svými spolužáky z Gymnázia Opatov unikátní mlžnou komoru. Ta je nyní k vidění ve švýcarském CERNu.

Proč sis podal přihlášku právě na FEL?

Elektrotechnika mě bavila už od mého dětství. Pamatuji si, jak jsem dostal před mnoha lety k Vánocům elektronickou stavebnici, která mě až do března dalšího roku nepustila. Když jsem se pak rozhodoval, kam půjdu, FEL, jako nejlepší elektrotechnická fakulta v ČR, byla jasnou volbou.

Jak se prolínají Tvoje zájmy o techniku se studijním programem, který sis vybral?

Od darované elektronické stavebnice jsem se postupně přesunul k energetice. Fascinovaly mne složité přenosové sítě a důmyslné systémy výroby elektřiny. Program elektrotechnika, energetika a management dává energetiku do širšího kontextu a respektuje současné světové trendy.

Jaké předměty Tě nejvíce baví?

Nedá se říct, že bych měl jeden oblíbený předmět. Naopak oceňuji, jak jsou jednotlivé předměty vyvážené, jak na sebe navazují a ve výsledku i jak do sebe perfektně zapadají.

Jaké máš plány, až dokončíš školu?

Po dokončení školy bych se rád věnoval podnikání. V současnosti kromě studia vedu firmu Nebulo, která vyrábí mlžné komory, nejpokročilejší detektory radioaktivního záření. Znalosti nabyté na ČVUT FEL se skvěle s mojí prací ve firmě doplňují a už jsem je mohl v praxi využít.

Chtěl bys něco vzkázat současným středoškolákům?

Všem středoškolákům bych chtěl vzkázat, ať nevnímají vysokou školu jako svazující cíl cesty, ale jako osvobozující nástroj, který jim umožní si splnit své sny.