English Česky

Peter Chalupiansky

Peter Chalupiansky se v rámci studia se vydal na semestrální pobyt na Kyungpook National University v Jižní Koreji. Svoji cestu spojil s unikátním charitativním projektem “Kde je Péťa?”, který sám vymyslel a zorganizoval. Ve spolupráci s nadací Konto BARIÉRY posílal přes svůj blog speciální pohlednice, z jejichž koupě putoval výtěžek na podporu handicapovaných dětí.

Po vystudování bakalářského oboru Manažerská informatika jsi přešel na EEM, proč?

Jednak jsem nechtěl opustit fakultu, kde jsem se v té době již spokojeně zabydlel, ale především mi přišlo zajímavé rozšířit si obzory do dalšího technického odvětví.

Jaké byly studované předměty? Který tě oslovil nejvíce?

Každý předmět měl něco do sebe. Dohromady poskytly komplexní pohled na celou oblast energetiky, ale zároveň i managementu. Nejvíc mě asi bavilo Systémové inženýrství. V rámci semestrální práce jsem například pomocí vícekriteriální analýzy predikoval výsledky biatlonu, které se skutečně naplnily. Získané zkušenosti tedy člověk využívá i jiných oblastech :-)

Využil si během studia možnost vycestovat do zahraničí?

Na semestr jsem odjel studovat do Jižní Koree. Do dnešního dne jsem za tu zkušenost nesmírně vděčný. Posunula mě nejen po osobní stránce, ale i pracovní. Díky studiu na FELu a zahraniční zkušenosti jsem neměl problém najít práci, ba právě naopak. Jednoznačně všem doporučuji.

Máš ještě nějakou zkušenost se studiem v angličtině?

Ano, během prvního ročníku na EEM jsem se přihlásil na kurz Soft Skills, který ve spolupráci s ČVUT FEL uspořádal Procter & Gamble. Kurz vedli lektoři z celého světa. Vyzkoušeli jsme si, jak řídit tým či prezentovat své výsledky. Navíc se díky získanému certifikátu mohu na trhu práce odlišit od ostatních.

Jaké máš plány do budoucna?

Momentálně jsem spokojený v nové práci. Zároveň rozjíždím vlastní podnikání a chtěl bych se více angažovat v neziskovém sektoru, kde mě baví možnost realizovat od A do Z vlastní projekty a tím pomáhat ostatním. Zvažuji studium MBA a do budoucna bych též rád sbíral zkušenosti v zahraničí. Zkrátka možností je víc než dost, jen se je člověk nesmí bát realizovat.

Co bys vzkázal současným středoškolákům?

Ať se nebojí jít na techniku. Sám jsem se po gymplu vedle ČVUT hlásil například na žurnalistiku. Nevyšlo to. Sice mě to do dnes mrzí, ale nelituji toho. Na FELu jsem zažil někdy perné časy, ale stálo to za to. Díky technickému vzdělání mám otevřená vrátka k plně nejrůznějších povolání. Slovy klasika: "Technické vzdělání je sladký plod hořkého kořene."